ارتباط موثر بتن خود متراکم و سیستم قالب بندی بتن ارتباط موثر بتن خود متراکم و سیستم قالب بندی بتن

قالب بتن,قالب بندی,بتن,بتون خود متراکم
استفاده از بتن خود تراکم می تواند دغدغه ی جایگزین بتن در مقاطع با آرماتور گذاری انبوه و یا مناطق غیر قابل دسترس برای عمل تراکم را برطرف نماید .اما به دلیل ماهیت جریان پذیری آن ، می بایستی اطمینان از پایداری این نوع بتن حاصل شود . این موضوع در اعضای سازه ای عمیق که بتن پتانسیل جدا شدگی و آب انداختگی بیشتری از خود نشان می دهد و می تواند منجر به نقص های سازه ای شود ، اهمیت دو چندان می یابد .
یکی از مهمترین خصوصیات مکانیکی بتن ، شاخصه ی مقاومت فشاری آن است . هدف از این تحقیق ارزیابی تغییرات مقاومت بتن خود تراکم حاوی زئولیت در دیوار بتنی با مقیاس واقعی می باشد .دیوار مورد مطالعه به ارتفاع و پهنای 2متر و به ضخامت 20 سانتی متر ساخته شد . نسبت آب به مواد سیمانی 39/0انتخاب شده است .
یکی از اجزای تشکیل دهنده ی بتن خود تراکم مواد پرکننده می باشد . در این تحقیق از زئولیت که به عنوان یک پوزولان و ماده پر کننده جدید در تکنولوژی بتن مطرح میباشد ، به عنوان جایگزین بخشی از سیمان استفاده شده است . بدین منظور طرح اختلاط بهینه بدست آمده ، و در ساخت دیوار از آن استفاده شده است  برای ارزیابی تغییرات مقاومت در ارتفاع دیوار ، آزمایشهای غیر مخرب فراصوتی و چکش اشمیت و آزمایش نیمه مخرب مغزه گیری در سن 42 روز بر روی دیوار انجام گرفت . نتایج حاکی از آن است که تغییرات مقاومت در ارتفاع دیوار یکنواخت بوده و می توان با اطمینان بالایی از این نوع بتن در اعضای سازه ای عمیق با آرماتور بندی انبوه استفاده نمود .
استفاده از بتن خود تراکم تاثیر موثری در سیستم قالب بندی سازه های بتنی دارد . به طور کلی ارتباط مستقیمی بین روانی بتن و فاصله میان سطح قالب و میلگرد ها وجود دارد . به خصوص در سطوح نمایان (اکسپوز) استفاده از این نوع بتن از به وجود آمدن سطح شن زده و یا کرمو جلوگیری می کند . در سازه های بتنی که در تاسیسات هیدرولیکی کاربرد دارد از قبیل تونل های آب بر نیروگاههای زیر زمینی ، و یا تونل های انحراف سدها و همچنین شفت ها و چاهک ها و ... سطح تمیز و صیقلی بسیار حائز اهمیت است .
در قالب های تونلی و یا قالب های لاینینگ تونل در صورت استفاده از بتن های غیر خود تراکم الزاما" از ویبراتورهای بدنه استفاده کرد . استفاده از این ابزار کمی دشوار می باشد .
در قالب بندی دیوار ، تیر، ستون و دال های بتنی که از قالب های مدولار استفاده می گردد ، استفاده از بتن خود تراکم تفاوت چندانی ندارد . البته در مقاطع ستون با ارتفاع بیش از 3 متر مناسب می باشد . در قالب های پیش ساخته نیز به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه و به لحاظ کیفی هم خوب می باشد .
به طور کلی استفاده از بتن خود تراکم از قالب های فلزی مدولار بتن ، قالب های پیش ساخته ، قالب تونل ، قالب های پلای وودی یا پلای وودی چوبی ، قالب فونداسیون ، قالب ستون ، قالب تیر و دال و قالب های اکسپوز و نمایان و قالب یکطرفه یا دو طرفه به لحاظ کیفی و اقتصادی مناسب می باشد .
(برگرفته از مجله انجمن بتن)
قالب بتن,قالب بندی,بتن,بتون خود متراکم
قالب بتن,قالب بندی,بتن,بتون خود متراکم

 


بازدید : 8166
رینگر Ringer
Zoodbast زودبست
ulma
وبلاگ شرکت تسکو weblog
TESKO.CO.IR © 2009-2014 , ALL RIGHT RESERVED. Power & Developer By Persian IT