اخبار برگزیده + ویژه نامه نوروز


قيمت مقاطع در ايران از اول هفته كمي بهبود يافت. علت آن خارج شدن سهم زيادي از تجار از بازار عرضه بود. ضمن آنكه روز يك شنبه ذوب آهن با برداشتن محدوديت ها به بورس آمد و در اين هفته تا 120 هزار تن كالا فروخت. همه اميدوارند كه قيمت ها در اوايل سال آينده بهبود يابد. سياست ذخيره سازي كه از اواسط سال توسط وزارت بازرگاني اعلام شده بود با پر شدن انبارها از آذرماه توسط تجار شروع شده و هنوز ادامه دارد. به علت ركود معاملات قيمت ها نوسان كمي داشت. ميلگرد و تيرآهن 2 تا 5 درصد افزايش قيمت داشت. بعضي از اقلام ناوداني هم همين طور ولي حجم معاملات بسيار محدود است.

ورق در ايران

 
اوايل هفته ورق گرم ضخامت 2 ميليمتر تا هر كيلو 590 تومان در انزلي معامله شد ولي در اواخر هفته به 630 تومان رسيد. هنوز اين كالا با قيمت واقعي خود فاصله دارد و بايد به بالاتر از 700 تومان برسد. ولي سياست " تهيه پول" عده اي گرفتار، دست از سر اين كالا بر نمي دارد. با حمل موجودي ها از آستاراخان يخ زده شايد قيمت اين كالا تا اواسط ارديبهشت تصحيح نگردد اما قيمت بقيه اقلام ورق گرم تا هر كيلو 10 تومان در خلال هفته قبل بالا رفت. قيمت ورق سرد افزايش يافت ولي معامله اي صورت نمي گرفت. در واقع ثبات قيمت ناشي از توقف معاملات است. پيشنهاد هاي ورق سرد از سي آي اس حداقل 750 دلار هر تن مي باشد كه با احتساب ماليات برارزش افزوده قيمت تمام شده ورق سرد در انزلي حداقل 830 تومان هر كيلو خواهد بود. روز چهار شنبه معاملات محدودي از اين كالا با قيمت 920 تومان تحويل اواخر فروردين ديده شد. بازار ورق گالوانيزه و ورق رنگي هفته گذشته تغيير چنداني نداشت. 
 
 
 
با توجه به تعطيلي بازار فولاد انشا ا... گزارش هفتگي از اوايل ارديبهشت سال آينده تقديم خواهد شد. اميدواريم كه تلاش هاي ما در سال 88 كمكي به اطلاعات شما كرده باشد.
 
 
 
منبع بازار فولاد ایران
معاون وزير مسكن وشهر سازي خبر داد اختصاص 350 هكتار زمين براي ساماندهي مناطق حاشيه اي بندرعباس

 
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت مسكن و شهرسازي  مهندس احمد صادقي ، ضمن اعلام اين خبر و بابيان اينكه ساماندهي مناطق حاشيه اي بندر عباس بر عهده شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران گذاشته شده است ، گفت : تسريع در اجراي پروژه بهسازي محورهاي مواصلاتي شهرهاي استان هرمزگان و اختصاص مبلغ 30 ميليارد ريال براي اصلاح و رفع نقاط حادثه ‌خيز راه‌هاي استان و بهسازي و تكميل راههاي روستايي بالاي 50 خانوار از جمله مصوبات سفر سوم رئيس جمهور به استان هرمزگان است.
 
 
 
 وي اظهارداشت : اختصاص مبلغ 120 ميليارد ريال جهت كمك به اجراي طرحهاي هادي روستايي طي سال 89 علاوه بر اعتبارات استاني ،از ديگر مصوبات سفر رييس جمهوري به استان هرمزگان است. همچنين احداث مجتمع هاي اداري در شهرستان هاي تازه تاسيس استان هرمزگان و اختصاص 40 ميليارد ريال جهت تهيه نقشه جامع شهري در استان هرمزگان از جمله ديگر مصوبات سفر دور سوم رييس جمهوري مي باشد.
 
 
 
مدير عامل شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران ، در ادامه گفت : در بحث مقاوم سازي ساختمان ها در كشور تدابيري در حال اجرا است و بر كليه ساخت و سازها به طور منظم نظارت صورت مي گيرد. از سوي ديگر  جهت مقابله با حوادث غير مترقبه ،  دولت در سفر دور سوم خود به استان هرمزگان 110 ميليارد ريال جهت اجراي طرح‌ها و پروژه‌هاي پيشگيرانه و تأسيسات زيربنايي اختصاص داده است.
 
 
 

 
 
 
منبع: روابط عمومي وزارت مسكن و شهرسازي
 

 
 
 
 
یک کارشناس مسکن: ساخت مسکن مهر در شهرهای میانی حاشیه‌نشینی را در پی دارد
 
 
 
 
 
یک کارشناس مسکن با بیان این‌که براساس طرح‌های آمایش سرزمین مشخص است چه میزان از جمعیت را می‌توان در یک منطقه خاص استقرار داد، خاطرنشان کرد:
ساخت مسکن مهر در شهرهای میانی که مشکل کمبود مسکن و حاشیه‌نشینی ندارند، علاوه بر این‌که باعث مهاجرت ساکنان روستاها به این شهرها می‌شود، بروز حاشیه‌نشینی در شهرهای میانی طی سال‌های آینده را در پی دارد
به گزارش ایسنا، «کامیار بیات ماکو» ـ کارشناس مسکن، اظهار کرد: «در صورتی که افزایش تسهیلات طرح مسکن مهر عملی شود، می‌توان گفت که مسوولان به حرف کارشناسان گوش کرده‌اند
وی با بیان این‌که دولت باید برای اقشار محرومی که با روش‌های درست شناسایی شده‌اند، مسکن تامین کند، گفت: «پرداخت تسهیلات تا 80 درصد قیمت یک واحد مسکونی کاری درست است؛ به شرطی که ساخت و ساز توسط سازنده و با نظارت کافی صورت گیرد تا مسکن با قیمت عادلانه به دست مصرف‌کننده محروم برسد
این کارشناس مسکن با بیان این‌که طرح مسکن مهر دارای مشکل است اضافه کرد: «مشکل مسکن در شهرها و کلان‌شهرها وجود دارد، اما دولت فاقد زمین مناسب برای طرح مسکن مهر در کلان شهرهاست
وی با اشاره به این‌که مشکل مسکن را باید در کلان شهرها حل کنیم، افزود: «براساس محدودیت آب در استان تهران، سقف جمعیت این استان 14 میلیون نفر اعلام شده است، اما مدت‌هاست با عدم کنترل ساخت و ساز وافزوده شدن بر ساخت و سازهای غیر مجاز، جمعیت از این میزان سرریز کرده است
این کارشناس مسکن با بیان اینکه طرح باید کارشناسی شده باشد، اظهار کرد: «فقدان زمین در کلان‌شهرها برای ساخت و ساز بیانگر آن است که باید اسکان در کلان‌شهرها را محدود کرده و اگر شهرها قابلیت گسترش ندارند از توسعه آنها جلوگیری کنیم.
وی با بیان این‌که حمل و نقل یکی از موارد مهم برای اداره شهرها است، تصریح کرد: «اگر مشکل حمل و نقل را در شهرهای جدید حل و نسبت به ایجاد مترو در آنها اقدام کنیم، آنگاه سرمایه‌ها به سرعت باز می‌گردند
بیات ماکو در پایان بر توسعه هدفمند و هوشمند حمل و نقل در شهرهای جدید تاکید کرد.
 
 
منبع مرکز فولاد ایران
 
 
 
 
 
 
آخرین وضعیت سد گتوند علیا       
 
 پروژه سد و نیروگاه گتوند علیا از سال 1379 آغاز شده و هم اکنون بیش از 33 درصد آن اجرا شده است. این سد که روی رودخانه کارون بنا می‌شود، توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و بخش سپاسد (وابسته به قرارگاه) اجرا می‌شود. به گفته مسوولان این پروژه، آب‌گیری این سد از تابستان سال آینده آغاز خواهد شد و ظرفیت مخزن این سد بیش از چهار میلیارد متر مکعب خواهد بود. هم چنین بیش از چهار هزار مگاوات برق توسط یک نیروگاه برق‌آبی که در کنار این سد در حال ساخت است، تولید خواهد شد
 
 
 
شرکت سپاسد وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) در اجرای این پروژه رکوردهای خاکریزی و بتون‌ریزی را شکسته است؛ به طوری که توانسته در یک روز 51 هزار متر مکعب خاکریزی و هم چنین 72 هزار متر مکعب بتون سازه‌ای بریزد. نوع طراحی این سد بنابر اظهارات مسوولان این پروژه به شکلی است که بسیاری از پیمانکاران خارجی اجرای آن را دشوار می‌دانستند؛ به طوری که برای اجرای این سد نیاز بوده انفجارات عظیمی در کوه‌های اطراف این پروژه انجام شود که سپاسد توانسته این پروژه را به پیش ببرد.
اجرای این پروژه نیازمند ساخت نزدیک به 30 کیلومتر تونل برای انتقال آب به نیروگاه یا به مخزن سد بوده است که این کار توسط این شرکت در حال انجام است. بنا به گفته مسوولان این پروژه، در سال 1389 به بهره‌برداری کامل خواهد رسید. این در حالی است که این پروژه از سال 1379 آغاز شده و هم اکنون بیش از 33 درصد آن اجرا شده است.
 
 
 
منبع سایت خبری shasa.ir
 
( شرکت تسکو تامین کننده قالب های بتنی در این پروژه می باشد)
 
اعلام ساخت واحد‌های مسکونی جدید اشتباه بزرگ استراتژیک
معاون نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام ساخت واحد‌های مسکونی جدید از سوی این رژیم را یک اشتباه استراتژیک بزرگ خواند.
 
شائول موفاز، عضو پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) از حزب کادیما و معاون نخست وزیر این رژیم تاکید کرد که این اشتباه بزرگ استراتژیک به روابط بین اسراییل و کشورهای دوستش در جهان کمک نمی‌کند. وی مسئولیت کامل این اشتباه را بر دوش نخست وزیر رژیم صهیونیستی دانست و ابراز نگرانی کرد که چنین اقداماتی به خدشه‌دار شدن روابط رژیم صهیونیستی با هم پیمانانش بینجامد.
این در حالی است که یوسی سارید، وزیر آموزش و پرورش اسبق رژیم صهیونیستی نیز با انتقاد شدید از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم به دلیل تصمیم ساخت واحد‌های مسکونی جدید در بیت‌المقدس اشغالی نتانیاهو را به دروغگویی متهم کرد. به نوشته روزنامه عبری هاآرتص، این وزیر اسبق صهیونیستی تاکید کرد: چنانچه نتانیاهو می‌گوید به هیچ وجه از تصمیم ساخت واحد‌های مسکونی اطلاع نداشته او را باور نکنید. زیرا این دولت است که تصمیم به ساخت و سازها در بیت‌المقدس و مصادره اراضی برای این اقدام می‌گیرد. وی ایهود باراک وزیر، جنگ رژیم صهیونیستی را تنها "برده نتانیاهو" توصیف کرده و افزود: باراک در صورت صدور فرمان و به شکل محرمانه اقدام به اجرای طرح شهرک سازی‌ها می‌کند.
 
منبع سایت خبری shasa.ir
شهری جدید برای استقرار وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی

 
ییس شورای عالی استان‌ها درباره انتقال پایتخت از تهران به شهر دیگری گفت: آن‌چه در مورد انتقال پایتخت مطرح است، ایجاد شهری جدید برای استقرار وزارتخانه‌ها و ...
مهدی چمران در سفر یک روزه خود به قم در جمع خبرنگاران در پاسخ تصریح کرد: بحث انتقال پایتخت، انتقال به شهر دیگری نیست، چرا که تمام شهرهای کشور از لحاظ زیرساخت دچار مشکلات جدی هستند و پذیرش آن را ندارند و در حال حاضر تنها شهری که می‌تواند ظرفیت پایتخت بودن را داشته باشد، تهران است و آن‌چه در مورد انتقال پایتخت مطرح است، ایجاد شهری جدید برای استقرار وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی است.
و‌ی بودجه شهرداری تهران در سال 89 چهار هزار و صد میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: 500 میلیارد تومان از این مبلغ به صورت وام است و مابقی آن نیز از محل درآمد شهرداری تهران تامین می‌شود. وی با بیان این ‌که در حال حاضر شهرداری تهران مبلغ 35 هزار میلیارد تومان به مردم بدهکار است، افزود: قسمتی از این بدهی‌ها متعلق به 15 سال گذشته است و هر شهرداری که برای تهران انتخاب می‌شد توان پرداخت این بدهی‌ها را نداشت.
چمران تاکید کرد: در سال جاری مبلغ 500 میلیارد تومان جهت پردخت بدهی‌های شهرداری به مردم تخصیص یافته است و در سال 89 نیز این مبلغ تا 600 میلیارد تومان افزایش می‌یابد و کسانی که در اولویت هستند، بدهی آن‌ها پرداخت می‌شود.
رییس شورای عالی استان‌ها با بیان این ‌که نمی‌توانیم از نظر قانونی، امکانات یک شهر را در شهر دیگری به کار بگیریم، افزود: طرح تشکیل اتحادیه شهرداری‌ها به مجلس شورای اسلامی ارایه شده است تا با ایجاد آن و با هماهنگی‌های لازم، بتوان کمبودها را در شهرهای مختلف جبران و بسیاری از مشکلات شهرداری‌ها را نیز از این طریق برطرف کرد. وی ادامه داد: شهرداران نیز تصمیم به ایجاد اتحادیه مجزا کرده‌اند اما اتحادیه شهرداری‌ها که پیشنهاد آن را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی داده‌ایم دارای مسوولیت‌های قانونی است که بخشی از آن متوجه وزارت کشور خواهد بود.
 
منبع سایت خبری shasa.ir
 
نظارت نظام مهندسی بر ساخت وسازهای جدید تشدید شود
 
وزیر مسکن وشهرسازی گفت: نظارت نظام مهندسی بر ساخت وساز های جدید که توسط بخش خصوصی و دیگر بخش ها انجام می گیرد باید تشدید و بیش ...
وزیر مسکن وشهرسازی گفت: نظارت نظام مهندسی بر ساخت وساز های جدید که توسط بخش خصوصی ودیگر بخش ها انجام می گیرد باید تشدید و بیش از پیش اعمال شود.  علی نیکزاد با بیان اینکه نظام مهندسی برروی هرگونه ساخت وساز،احداث وتوسعه بنا نظارت دارد افزود: هم اکنون هیچ ساخت وسازی در کشور بدون نظارت نظام مهندسی انجام نمی گیرد. وی ادامه داد : تمامی ساخت وسازهای بخش های مختلف اعم از طرح های پنج ساله مسکن مهر، طرح های 99ساله وساخت وسازهای بخش خصوصی ومشارکتی تحت نظارت نظام مهندسی صورت می گیرد .
مهندس نیکزاد در پاسخ به سوالی که از وی پرسیده شد چرا با وجود نظارت های نظام مهندسی با وقوع زلزله نه چندان شدید در بندرعباس بناهای نوساز آسیب دید ابراز داشت :نظارتهای نظام مهندسی بر ساخت وسازهای جدید بخش خصوصی باید پررنگ تر شود وبیش از پیش اعمال شود. وی در خصوص ساخت وساز هایی که در بخش خصوصی انجام می گیرد اضافه کرد :به منظور تامین هر گونه ایمنی ونظارت در کیفیت اجرایی ساخت وسازها ،کلیه مراحل پی سازی ،اجرای اسکلت ،سفت کاری، نازک کاری ومراحل پایان کار توسط ناظران نظام مهندسی صورت می گیرد واگر در حین اجرا تخلفی مشاهده شود باید به نظام مهندسی استان ومراجع صدور پروانه اعلام شود .
 
منبع سایت خبری shasa.ir
 
تسهیلات مسکن برای آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا
 
وزیران عضو کارگروه مسکن به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانـون اساسی، ضوابط ارایه تسهیلات مسکن به آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا را تصویب کرد.

بر اساس مصوبه دولت، جانبازان بیست و پنج درصد (25%) و بالاتر، آزادگان و خانواده شهدا شامل همسر، فرزندان و والدین آنها مشمول این تصویب‌نامه هستند.
 
تسهیلات مندرج در این تصویب‌نامه به خانواده جانبازان و آزادگان متوفی در صورت عدم بهره‌مندی و به جانبازان زیر بیست و پنج درصد (25%) و صرفاً برای تأمین مسکن در قالب مسکن مهر قابل ارایه است.
 
همچنین تسهیلات بانکی موضوع این تصویب‌نامه به هریک از اعضای خانواده شهدا (همسر، فرزندان و والدین) به صورت جداگانه ارایه می‌شود. وزارت مسکن و شهرسازی موظف است با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به تأمین مسکن یا تحویل زمین براساس قیمت منطقه‌ای در حد الگوی مصوب مسکن و یا واحد مسکونی اجاره به شرط تملیک به مشمولین موضوع این تصویب‌نامه اقدام کند.
بر این اساس ، مشمولین این تصویب‌نامه از پرداخت هزینه‌های انشعابات آب، برق و گاز و عوارض شهرداری و هزینه‌های صدور پروانه ساخت تا یکصد مترمربع بنای مفید و در مجتمع‌های مسکونی تا سقف یادشده در سهم هر فرد معاف هستند.
 
در صورتی که متراژ هر واحد با سهم هر واجد شرایط بیش از یکصد مترمربع باشد، صرفاً مازاد بر یکصد مترمربع مشمول پرداخت هزینه‌ها و عوارض یادشده است.
 
همچنین سازمان ملی زمین و مسکن مجاز است به جای زمین یا واحد مسکونی اجاره به شرط تملیک به ازای هر فرد واجد شرایط معرفی شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران، مبلغ هفتاد میلیون ریال از محل اعتبارات مصوب مربوط، به حساب بنیاد واریز و به هزینه منظور کند.

 بر اساس مصوبه دولت، بانک‌های عامل نیز موظفند با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به هشتاد هزار نفر از جانبازان بیست و پنج درصد (25%) و بالاتر، آزادگان و خانواده شهداء (همسر، فرزندان و والدین) که قبلاً از مزایا و یا تسهیلات یارانه‌ای استفاده نکرده‌اند با تأیید وزارت مسکن و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) تسهیلات احداث مسکن پرداخت کنند.

منبع سایت anbohsazan.net
 
پرداخت 125هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک ملی
 
از ابتدای امسال تا پایان دی ماه، بانک ملی 125 هزار و 28 میلیارد و 171 میلیون ریال تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی پرداخت کرد.
 
پايگاه اطلاع رساني انبوه سازان ايران
 این میزان تسهیلات به بخش های ساختمان، صادرات، صنعت و معدن، کشاورزی، مسکن، بازرگانی و خدمات پرداخت شده است.
بیشترین میزات تسهیلات پرداختی بانک ملی مربوط به بخش صنعت و معدن به مبلغ 49 هزار و 641 میلیارد و 500 میلیون ریال بود که نشانگر توجه ویژه بانک ملی به این بخش زیربنایی در توسعه کشور است.
همچنین طی مدت مذکور بانک ملی 593 هزار و 925 فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ 8 هزار و 954 میلیارد و 863 میلیون ریال پرداخت کرد.
 
منبع سایت anbohsazan.net
 
 
 
 
نوروز 1389 مبارک
 
یک سبد پر از پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک را از خدای یکتای ایرانیان برای شما آرزو می کنیم
                                                                                   شرکت تسکو
 
جشن نوروز جمشيدي، روز اورمزد، روز نخست فروردين ماه، آغاز بهار در روی زمين بر پايه‌ي سنجيده ترين اندازه گيري اخترشناسی و گاهشماری در جهان، بزرگترين و باشكوه ترين جشن‌ كهن در همه‌ي ایران بزرگ است.
جشن نوروز از نخستين روز بهار همراه با شكوفه‌ي درختان و سرسبزی نهاد (طبيعت، Nature) و شادی آغاز می‌شود. برابر با گفته‌ي باستان شناسان، در گذشته اين جشن يك ماه به درازا مي‌كشيد ولي امروز تا جشن سيزده دنبال مي‌شود.
جشن نوروز را بسياری از بزرگان جهان باشكوه ترين جشن گيتي ناميده‌اند و بزرگترين جشن مردمي ايرانيان است كه از روزگاران بسيار دور براي ما به يادگار مانده است و بنياد ميتُخت (اسطوره، Myth) آن را به جمشيد شاه پيشدادي پيوند مي‌دهند، همچنانكه اين جشن تا امروز به نام جشن نوروز جمشيدی آوازه مند است.
‌گويند به زمان جمشيد شاه سرما و توفان بزرگی ايرانويچ را فرا می‌گيرد و در پايان سال سوم، در آغاز بهار سرما و توفان به پايان می‌رسد و به شادی آن، جشن بزرگی برپا می كنند، كه جشن نوروز می‌نامند.
داستان ديگری چنين می‌گويد: جمشيد شاه پس از يك زنجيره بهسازي‌هاي چپيره‌اي (اجتماعى) بر تخت زرين نشست و دوري (فاصله) ميان دماوند تا بابل را در يك روز پيمود و آن روز، روز هرمزد از فروردين ماه بود. چون مردم اين شگفتى را از وى بديدند، جشن گرفتند و آن روز را نوروز خواندند.
جشن نوروز پر بار از فرزانش كهن ايراني است و هنوز جای بسيار برای كاوش دارد و هرچه گفته شود كم است. اگر به گذشته باز گرديم و آيين‌هاي فراموش شده‌اي همچون بابا نوروز (عمو نوروز)، خواجه پیروز (حاجي فيروز)، پنجه يا بهيزك و را نيز به آن بيافزاييم، خواهيم ديد كه جشن نوروز بسيار گسترده‌تر از آن چيزي است كه امروز هست.
جشن نوروز با همه‌ي دشمنی‌هايی كه در درازاي زمان ديده و می‌بيند، هنوز استوار و پا برجا خود را به رخ جشن های جهان مي‌كشد.

سبزه يا ششه:
ايرانيان باستان ده روز مانده به جشن نوروز، به انگيزه‌ي فراوانی در سال نو، سه سينی سبزه از گندم و جو و ارزن به نماد هومت = پندار نيك، هوخت = گفتار نيك و هوورشت = كردار نيك، می كاشتند. رنگ سبز آنان، رنگ پاترمی (ملی) ايرانيان و كيش زرتشت است كه نماد امرداد امشاسپند “بی مرگی و جاودانگی” است و آن را مايه‌ي بالندگی فروَهر درگذشتگان می‌دانستند.
همچنين در گذشته ايرانيان باستان دانه‌‌هاي گندم، جو، برنج، لوبيا، ميچوك (عدس)، ارزن، نخود، كنجد، باسمر (باقلا)، كاجيله، بلال، و ماش به شماره‌ دوازده ماه را در ستون‌هايی از خشت خام بر مي‌آوردند كه باليدن هر يك را به شگون نيك مي‌گرفتند و ب
بازدید : 13489
TESKO.CO.IR © 2009-2014 , ALL RIGHT RESERVED. Power & Developer By Persian IT