داربست های سنتی همچنان حادثه می آفرینند


 

 

 

سرويس حوادث: فرو ريختن داربست فلزي ساختمان بلندمرتبه هرمي شكل در بلوار ميرداماد به مرگ زن جوان رهگذري منجر شد.

به گزارش خبرنگار ما، اين حادثه ساعت 9 و 26 دقيقه ديروز در بلوار ميرداماد رخ داد.

ريزش ناگهاني انبوه داربست از بالاي ساختمان بر روي 3 لاين بلوار ميرداماد، سبب شد كارگراني كه مشغول به كار در محل بودند محل را ترك كنند اما ميله‌هاي داربست در لاين وسط به سر زن جواني كه در حال عبور از خيابان بود برخورد كرد و سبب شد اين زن به نام ليلا سي و دو ساله دچار ضربه مغزي شود و جان خود را از دست بدهد.

در جريان ريزش لوله‌هاي آهني داربست به 3 خودرو عبوري و يك دستگاه موتوسيكلت نيز آسيب رسيد. شدت برخورد به حدي بود كه مانع آهني وسط دو لاين نيز كنده شد و حتي تابلوهاي راهنمايي و رانندگي از جا درآمدند.مأ‌موران ايستگاه 11 آتش‌نشاني به محض اعلام اين حادثه در محل حاضر شدند و پس از انتقال ميله‌هاي آهني كنار خيابان پيكر بي‌جان ليلا را نيز تحويل امدادگران اورژانس دادند.

شفيعي مدير روابط عمومي آتش‌نشاني در اين باره گفت: مأموران در محل با همكاري راهنمايي و رانندگي، ميله‌هاي پراكنده شده را جابه‌جا كردند و خودروهاي آسيب ديده نيز از محل حادثه منتقل شدند.

همچنين با اعلام فوت اين زن به قاضي هنرمند كشيك دادسراي جنايي تهران، وي دستور بازداشت پيمانكار ساختمان و پلمب محل را صادر كرد.
به گزارش خبرنگار ما فروريختن داربست اين ساختمان كه زير آن نيز ايستگاه مترو قرار دارد به نماي ساختمان نيز آسيب رسانده بود.

براساس دستور قاضي هنرمند، كارشناسان ساختماني بايد درخصوص ميزان قصور كارفرما در اين حادثه نظر خود را اعلام كنند.

 

 

 

 

تا کنون ما شاهد حوادث فراوانی از این قبیل بوده ایم وافراد زیادی نیز جان خود را در این راه ازدست داده اند وضررهای مالی بیشماری نیز متوجه عده ی زیادی شده است. 

آیا وقت آن نرسیده که دست اندر کاران پروژه های ساختمانی نسبت به این قضیه توجه بیشتری داشته باشند وسعی کنند که از سیستم های جدید و ایمن برای ساخت تولیدات خوداستفاده نمایند؟

استفاده ازداربستهای سنتی همواره اینگونه خطرات رابرای کارگران ساختمانی و حتی دیگران(مانندنمونهای که در برج رز میرداماد رخداد) به همراه داشته و خواهدداشت.اکنون زمان آن رسیده که متخصصان و طراحان داربستهای ساختمانی به تولیدسازه های ایمن ومقاوم همت گمارند تا در آینده شاهدچنین حوادثی در اثر رعایت نکردن فاکتورهای ایمنی در ساخت نباشیم. عدم وجودکیفیت مناسب،کارایی و ایمنی در داربست های سنتی که موجب بروز ضررهای مالی وجانی بسیاری برای کاربران این محصول ازجمله پیمانکاران گردیده است، ازطرفی ایجادالزامات مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان درزمینه داربست، شرکت تسکو را برآن داشت که ضمن تولید زودبست درراستای ارتقاء کیفیت و افزایش ایمنی در داربست های ساختمانی گامی موثر بردارد

 

 

بازدید : 12724
TESKO.CO.IR © 2009-2014 , ALL RIGHT RESERVED. Power & Developer By Persian IT